Finaledag 24. september 2022

Bane 1 kl. 10.00: Aage Hansen mod John Rasmussen                                                                                                dommer: Jan Christensen

Bane 2 kl. 10.00: Lisbeth K. Olsen/Knud Rasmussen mod Pernille Svarre/Steen Genckel                                            dommer: Jens B. Hansen

Bane 1 kl. 11.30: Lene Damgaard mod Eydvør Dimun                                                                                                dommer Karen Lisbeth Hansen

Bane 1 kl. 13.00: Aage Hansen/Knud Rasmussen mod Jan Christensen/Jens B. Hansen                                              dommer Mathias Rieken

Bane 2 kl. 13.00: Lisbeth K. Olsen/Pernille Svarre mod Lene Damgaard/Jette Dambæk                                        dommer John Rasmussen

Spillere og dommer bedes være klar på anlægget senest 10 minutter før starttidspunktet. Afbud meddeles til Jens B. Hansen, 2137 9895.

Bane 3 Start: kl. 10.00 Juniorerne spiller deres klubmesterskab.

Bestyrelsen håber på godt vejr og mange fremmødte, og ønsker alle en hyggelig dag.

Finaledag 2021

Finalerne i årets klubmesterskaber afholdes søndag d. 12. september 2021.

Finaledag 2018

Lørdag den 8. september 2018 blev der afholdt finaler i klubturneringen 2018.

Vejret var atter med os - ingen regn og blæst, dog kunne temperaturen have været højere.

Der blev spillet 6 pændende finaler - se resultaterne under "Klubmestre 2018.

 

Finaleprogram klubturnering 2018

 

kl. 10.00 – 11.30      Herre-double

                                         H.C. Jensen / Jens B. Hansen – Carsten Pedersen / William Tolstrup

kl. 10.00 – 11.30      Dame-double

                                         Marianne Birkekær / Gitte Nonbo – Lene Damgaard / Jette Dambæk

kl. 11.30 - 13.00       Mix-double

                                         Lisbeth Olsen/Knud Rasmussen – Lene Damgaard / Carsten Pedersen

 kl. 11.30 - 13.00      Junior Mix-double

                                          Ida Svarre / Gustav Genckel – Lærke Rasmussen Blak / Jonas Olsen

 kl. 13.00 - 14.30      Dame-single

                                          Marianne Birkekær – Lisbeth Olsen

 kl. 13.00 - 14.30       Herre-single

                                          H.C. Jensen – Aage Hansen

 

Der skal lyde stor tak til dommere, køkkenpersonale, baneformænd, turneringsudvalg m.v. for det store arbejde der blev lagt både før og under afviklingen af finalerne.

Om aftenen var der afslutningsfest for alle medlemmer - det var en rigtig hyggelig aften

KÆMPE stor tak til Tolstrup Arkitekter for sponsering af lækkert kød til vores fest.

 

Finaledag og klubfest 2017

Lørdag den 23. september 2017 blev der afholdt finaler i klubturneringen 2017.

Vejret viste sig fra sin bedste side, solskin og ingen blæst eller regn.

Der blev spillet 8 spændende finaler - se resultaterne under "Klubmestre 2017".

Der skal lyde stor tak til dommere, køkkenpersonale, baneformænd, turneringsudvalg m.v. for det store arbejde der blev lagt både før og under afviklingen af finalerne.

Om aftenen var der afslutningsfest for alle medlemmer - det var en rigtig hyggelig aften

KÆMPE stor tak til Tolstrup Arkitekter for sponsering af lækkert kød til vores fest.

Finaledag 2016

Fladså Tennis har afviklet klubmesterskaberne og fundet hele 7 klubmestre fordelt på 5 senior-kampe. Kun 1 enkel deltager - Carsten Pedersen - løb med 2 titler.

Dernæst fik junior-kampen udenlandsk islæt; mexicanske Ale spillede sammen med Jonas og vandt 6-3, 6-3 over Ida og David.

Alle kampe blev afviklet i den bedste, sveddryppende klubånd i det mest fantastiske september-vejr med blå himmel, varme og skinnende sol over hele dagen.

 

Resultater:

Herre-double

Robert Marcussen/Carsten Pedersen - H. C. Jensen/Jens B. Hansen; 6-1/7-5

 

Dame-double

Marianne Birkekær/Gitte Nonbo - Lisbeth Olsen/Pernille Svarre; 6-2/6-1

 

Mix-double

Lene Damgaard/Carsten Pedersen - Lisbeth Olsen/Knud Rasmussen; 6-1/6-1

 

Dame-single

Lisbeth Olsen - Lene Damgaard 6-3/6-3

 

Herre-single

Aage Hansen - Tais S. Andersen 5-7/6-0/6-4

 

Junior-double

Ale/Jonas - Ida/David 6-3/6-3